Išperkamosios nuomos bendrovės turi naują užduotį. Reikia sugalvoti, ką daryti su apynaujėmis mašinomis, kurių detalės išplėštos. Tokias jas grąžina išperkamosios nuomos paskolos nepajėgiantys išsimokėti klientai. Iš kurį laiką naudotų vilkikų dingsta net veidrodėliai ar vairuotojų sėdynės.
Galbūt todėl kaimyninėje Latvijoje skolų išieškojimo agentūros prieš kai kurias bendroves jau ėmėsi labai drastiškų priemonių – prasiskolinusių įmonių vilkikai tiesiog stabdomi gatvėse, o vairuotojai išsodinami lauk.
Latvijoje naudojamas į apiplėšimą panašus scenarijus, nes bijoma, kad gavę įprastą išperkamosios nuomos kompanijos reikalavimą grąžinti vilkikus, verslininkai juos išplėš.
Lietuvoje apie tokias drastiškas priemones dar niekas negirdėjo, tačiau bankų atstovai pripažįsta: atvejų, kai transporto priemonės grąžinamos nuniokotos, apstu.
Tuo tarpu išsireikalauti, kad bankrutuojanti kompanija atlygintų žalą, labai sunku.
Detalės – vietoj algos
Bankų atstovai nesąžiningus verslininkus skirsto į dvi grupes: vieni turtą niokoja tyčia, o kiti jo tiesiog neprižiūri, nes žino, kad automobilių greitai neteks negalėdami sumokėti paskolos.
„Pastarieji mašinų neprižiūri tol, kol jomis galima važinėti. Vėliau jas atiduoda išperkamosios nuomos bendrovei teigdami, kad už turtą daugiau negali mokėti.
Bankams atitenka 2007-2008 metais pagamintas laužas”, -piktinasi banko atstovai.
Pati nekalčiausia gudrybė -pakeisti vilkiko padangas į visiškai sudilusias.
Gudresni išplėšia magnetolas, išmontuoja viską, ką galima nuimti: šildytuvus, kondicionierius, oro pagalves, ratlankius, akumuliatorius, stabdžių trinkeles, žibintus, veidrodėlius ir kitas detales. Dingsta net ratai – ant galinės ašies vietoj 4 lieka 2.
„Įmonių vadovai kartais patys skatina taip elgtis darbuotojus. Vairuotojui pasakoma, kad pinigų algoms nėra, todėl jis gali parduoti detales ir pinigus pasiimti kaip uždarbį”.
Pakaitalų ieško laužynuose
Neseniai viena išperkamosios nuomos bendrovė pardavė iš nemokių klientų perimtą 2007 m. pagamintą puspriekabę-šaldytuvą. Ši greitai sugedo. Remonto metu paaiškėjo, kad puspriekabėje slapčia buvo sumontuota 1995 metais pagaminta šaldymo įranga.
Nekalčiausia gudrybė – pakeisti vilkiko padangas į visiškai sudilusias. Gudresni išmontuoja viską, ką galima nuimti.
Kitas vilkikas išperkamosios nuomos bendrovei buvo atvežtas ant priekabos. Patikrinus jį paaiškėjo, kad pavarų dėžė yra pakeista, o naujoji pritaikyta visai kitam automobilio modeliui. Automobilis net negalėjo pajudėti.
Pavogtas brangias detales verslininkai vėliau perdeda į kitus automobilius, parduoda arba iškeičia į senas su priemoka.
Internete ir spaudoje galima rasti skelbimų apie tokius sandėrius. Pakaitalų naujoms detalėms paprastai ieškoma automobilių laužynuose.
Mašinas išsiveža patys
Bendrovės „SEB lizingas” vadovas Vilius Juzikis pripažįsta, kad pastaruoju metu norint apsaugoti turtą būtina atsiimti automobilius nedelsiant po sutarties nutraukimo. Tačiau verslininkai irgi imasi gudrybių.
„Vienas klientas raštu patvirtino, jog visi vilkikai išvykę ir jų pristatyti mūsų bendrovei nėra galimybių. Tačiau mes greitai sužinojome, kad visi vilkikai išrikiuoti bendrovės aikštelėje ir juos tvarko mechanikai.
Todėl mums neliko nieko kito, kaip siųsti komandą, kuri perėmė turtą”, – sakė V. Juzikis.
Šiam darbui išperkamosios nuomos bendrovės samdo skolų išieškojimo įmones.
Gadina verslą visiems
Vienos didelės transporto bendrovės atstovas, panorėjęs likti nežinomas, „Lietuvos rytui” teigė, jog toks verslininkų plėšikavimas daro didelę žalą sąžiningai dirbančioms bendrovėms.
Nuostolių patiriančios išperkamosios nuomos bendrovės dėl to visiems vežėjams taiko griežtesnius reikalavimus.
Jis prognozuoja, kad sukčiavimo atvejų padaugės rudenį, kai pasibaigs praėjusių metų gale bankų suteikti paskolų grąžinimo atidėjimo terminai sunkumų patiriančioms kompanijoms.
„Sąžiningai įmokas mokančios įmonės dabar patekusios į nepavydėtiną padėtį. Tie, kurie net negalvoja grąžinti skolų ir vilkikų nesaugo, transporto paslaugas teikia pigiau. Todėl konkuruoti su jais neįmanoma”, -teigė verslininkas.
Bankų atstovai neskaičiuoja, kiek nuostolių jau padarė nesąžiningi vežėjai – turtas parduodamas toks, kokį atgavo. Išplėštų mašinų niekas neremontuoja.
Pastebima, jog sukčiauti bando ne tik transporto bendrovės, bet ir lengvuosius automobilius įsigiję gyventojai.
Neseniai „Swedbank lizingui” grąžinta „Audi”, kurios salonas tiesiog perrinktas. Navigacijos įranga, originalios detalės, vairas pakeisti kinų ar Taivano gamybos detalėmis, kai kurių detalių apskritai nebebuvo.
Panaši situacija nutiko ir su „Porshe” automobiliu.
Kompanijai taip pat yra grąžintas net apardytas traktorius su sudaužytu varikliu.
Blogai atrinko klientus?
Vežėjus vienijančios asociacijos „Linava” vadovai girdėjo, kad išperkamosios nuomos bendrovės kenčia nuo nesąžiningų klientų, tačiau guosti jų neskuba.
„Jie skolino pinigus visiems norintiems – ir rimtiems, ir nerimtiems verslininkams, gerai neįvertinę jų kompanijų. Dabar matome rezultatus”, – teigė „Linavos” atstovas Algirdas Baranauskas.