Kintamų Palūkanų Paskolos – Kitas Šansas Sutaupyti

Kintamųjų palūkanų būsto paskolos (KPP) kartais atrodo kaip tiksinčios bombos, nes jų patrauklių palūkanų pirmaisiais metais laikas galiausiai baigiasi. Fiksuotos žemos palūkanos dažniausiai tęsiasi tris, penkis ar septynis metus, paskui pradeda kasmet svyruoti. Dėl savo savybės pirmaisiais metais turėti mažesnes palūkanas, šio tipo paskolos kai kuriomis aplinkybėmis yra labai naudingos skolininkui.

Kintamų palūkanų paskolos yra geresnės jeigu palūkanų norma yra mažesnė nei 30 metų laikotarpio paskolos ir skolininkas planuoja parduoti namą arba sumokėti paskolą anksčiau nei sueis terminas. Tokiu atveju jis pasinaudoja, kas yra geriausia ir išvengia sunkiausio, t.y. pirmais metais moka mažas palūkanas, o vėliau kai palūkanos padidėja, paskola jau būna apmokėta.

Tokios paskolos naudingiausios skolininkams, kurie dažnai keičia gyvenimo vietą ir darbus. Šeimos, kurios tikisi pajamų padidėjimo prieš paskolos palūkanų pasikeitimą taipogi gauna naudos.

Tačiau šiai dienai 30 metų fiksuotų palūkanų paskolos siūlo geriausias sąlygas. Palūkanų skirtumai tarp kintamų palūkanų paskolų ir fiksuotų palūkanų paskolų nėra labai dideli. Bancrate.com atliktos apklausos parodė, kad 7 metų trukmės kintamų palūkanų paskolų palūkanų norma vidutiniškai buvo 5,76%, o 30 metų paskolų palūkanų vidutinė norma 5,36%. Penkerių metų trukmės kintamų palūkanų paskolos taip pat nesiūlė nieko geresnio.

Kai kurie finansų ekspertai tikisi kintamų palūkanų paskolos bus žymiai patrauklesnės didelėms paskoloms. Nelabai patiklūs bankai gali bijoti įstrigti ilgam laikui su milžiniškomis paskolomis ir žemomis palūkanomis, todėl stengsis siūlyti kintamų palūkanų paskolas tikėdamiesi, kad ateityje palūkanos neišvengiamai kils.

Skolininkams, KPP paskolos yra šiek tiek rizikingesnės – didesnės įmokos, kai paskola pradeda imti kintamas palūkanas. Kasmetiniai paskolų palūkanų padidėjimo žingsniai dažniausiai būna 2,5% arba 5% visam paskolos laikotarpiui. Šie palūkanų lygiai vis dėlto neužtikrina skolininko nuo įmokų padidėjimo iki tokio lygmens, kai įmokos tampa nebeįkandamos.

Kai refinansavimo galimybės taipogi tampa sudėtingesnės KPP paskolos tampa dar rizikingesnės, kadangi kai kuriais atvejais įmokos gali būti sumažintos pratęsus paskolos terminą. Įspausti į kampą didelių įmokų ir nukritus busto vertei , daugelis skolinkų pamatę, kad moka už būstą, kurio vertė žymiai mažesnė nei paskola. Tai uždegė žalią šviesą asmeniniams bankrotams.

Bancrate.com analitikas Gregas Makbraidas sako, kad kintamų palūkanų paskolos neturėtų būti būdas padaryti būstą įperkamą bet kam ir rekomenduoja tokią taisyklę: jeigu negalite sau leisti imti 30 metų paskolą su fiksuotomis palūkanomis, tai geriau neimkite ir kintamų palūkanų paskolos, geriau ieškokite kito būsto, o ne kitos paskolos rūšies.