Pastaruoju metu visuomenėje sklando begalės bauginančių istorijų apie vartojimo kreditus teikiančias bendroves, siekiančias tik pasipelnyti. Žiniasklaida taip pat dažnai nevengia pakurstyti aistrų šia tema. Tačiau ar visas vartojimo kreditų bendroves galima „mauti ant to paties kurpalio”? Kas tėra mitai, o kas – tiesa? Ką apie vartojimo kreditus turi žinoti vartotojai?
MITAS. Vartojimo kreditų bendrovės skolina neįvertinusios, ar klientas sugebės grąžinti.
TIESA. Profesionalios vartojimo kreditų bendrovės skolina tik tiems, kurie gali grąžinti. Vėluojantys grąžinti pasiskolintus pinigus klientai kenkia ir skolinančios įmonės veiklai, ir reputacijai. Kiekvienas neatsakingai išduotas kreditas – bendrovės nuostolis. Pagal vėluojančiųjų grąžinti skolas skaičių vertinamas kredito bendrovių profesionalumas ir atsakomybė. Todėl tinkamai įvertinti kliento mokumą – kiekvienos profesionaliai veikiančios įmonės tikslas.
Pavyzdžiui, mažas sumas gyventojams skolinanti bendrovė „Moment Credit” veiklą pradėjo tik įdiegusi modernią klientų mokumo vertinimo sistemą. Kaip ir kreditus teikiantys bankai, bendrovė pasirašė duomenų teikimo sutartis su „Sodra”, Gyventojų registrų tarnyba ir UAB„Creditinfo Lietuva”, kuri valdo didžiausią skolininkų duomenų bazę bei kreditų biurą. Klientui pasirašius sutikimą, gaunama visa būtina informacija apie potencialaus kliento pajamas ir finansinius įsipareigojimus. Remdamasi surinkta informacija sistema automatiškai įvertina, ar žmogus gali pasiskolinti. Kiekvienam klientui individualiai, atsižvelgiant į jo gaunamas pajamas, apskaičiuojamas būtinas pragyvenimo krepšelis ir kreditas suteikiamas tik tuo atveju, jei kliento pajamos viršija būtinų išlaidų sumą.
Įvertinus klientų mokumą, kreditai suteikiami ne kiekvienam norinčiajam. Tai rodo ir „Moment Credit” patirtis. Įvertinę mokumą mes skoliname tik kas antram besikreipiančiajam, todėl vėluojančiųjų daugiau nei 60 dienų grąžinti kreditą rodiklis išlieka itin mažas ir stabilus – 4,28 procento išduotų kreditų sumos. Vis dėlto tenka apgailestauti, kad yra skolinančių bendrovių, kurių šis rodiklis siekia net iki 18 procentų. Tačiau tokie skolintojai tesudaro kelis procentus vartojimo kreditų rinkos. Tikimės, kad mokumo vertinimo reikalavimus įtvirtinus Vartojimo kredito įstatyme, neprofesionalių skolintojų dar labiau sumažės. Šiandien raginame būti sąmoningus ir prireikus kredito kreiptis į patikimas ir žinomas bendroves, o ne skolintis bet kur.
Atsakė „Moment Credit” generalinis direktorius Viktoras Milkevičius