Paskolų Našta Slegia Gyventojus

Kaip sutaupyti, kai sumenkusių pajamų nepakanka ne tik paskolai grąžinti, bet ir kasdieniams poreikiams? Bankų šeimos finansų ekspertai gali patarti… kaip sutaupyti perkant duoną. Tiesą pasakius, jie niekada ir nepatarė pačiais svarbiausiais gyvenimo klausimais – klimpti į skolas perkant būstą ar kaip nors išsisukti nuo kredito.

Darbas prarastas, santaupų nėra, smaugia didžiulė banko paskola, auga skolos. Aklavietė. Tokioje padėtyje dabar yra atsidūrę tūkstančiai nelaimėlių. Kai pritrūksta jėgų su užgriuvusiomis bėdomis kovoti savomis jėgomis, dairomasi pagalbos iš šalies. Vieni ieškodami paguodos kreipiasi į kunigus, psichologus, kiti patarimų laukia iš finansų ekspertų, politikų.
PASKUTINIAI KVAILIAI!
Po nekilnojamojo turto kainų burbulo sprogimo susidariusią situaciją, pasak Julitos Varanauskienės, finansininkai vadina “paskutinio kvailio” teorija. Kvailiais būtų galima pavadinti visus, kurie pasiėmė nepagrįstai dideles būsto paskolas?

“Kad nekilnojamojo turto kainos išpūstos, buvojau seniai aišku, – teigė pašnekovė. – Finansų teorijoje tai vadinama “paskutinio kvailio teorija”: pervertintą turtą galima pirkti tada, kai žinai, kad galėsi jį parduoti dar brangiau.”
Žodžiu, tas, kuris perka paskutinis, dažnai nebegali parduoti pervertinto turto net už tą pačią kainą ir lieka kvailiu.
“Šiuo atveju labiausiai nukentėjo tie, kurie pirko būstą norėdami jame gyventi”, – sakė bankininkė.
Žinoma, juk pagal “paskutinio kvailio” teoriją pralaimi ne tik tas, kuris perka paskutinis, bet ir tas, kuris pervertintą turtą įsigyja nesitikėdamas jo parduoti.Turto kaina vėliau krinta, o žmogus, net ir pardavęs būstą, nesugeba padengti visos paskolos, taigi ne tik praranda turtą, bet ir lieka skolingas bankui.

LIKO NEIŠGIRSTI?
“Bankai stengiasi surasti abiem pusėms optimalų sprendimą. Jei šeima turi rimtų problemų, savo finansinę padėtį galima aptarti su banko atstovu ir rasti abiem pusėms palankiausią sprendimo variantą. Patiems bankams aktualu išlaikyti ilgalaikes pajamas”,
– atskleidė bankų verslo paslaptį J.Varanauskienė.
Banko atstovė pripažino, kad žmonių finansinis išprusimas ir žinios suvaidino lemiamą vaidmenį užsikraunant būsto paskolų naštą. “Būdavo žmonių, kurie ateidavo įsitikinę, kad 70 proc. pajamų galės skirti paskolai grąžinti ir išgyventi iš likusių 30,
– pasakojo ji, bet kartu ir nustebo: – O kas turėjo tas žinias suteikti?”
Pakvipus nekilnojamojo turto burbulo sprogimu ir artėjančia ekonomine krize, ne tik nekilnojamojo turto, bet ir finansų ekspertai aktyviai neigė artėjantį būstų kainų kritimą. Kadangi prognozės visgi pasitvirtino, kyla klausimas: finansininkai tai neigdami stokojo kompetencijos ir nesuprato ženklų, ar sąmoningai tai neigė, turėdami savų ketinimų?
Banke dirbanti J.Varanauskienė linkusi ginti finansininkus: “Nenorėčiau manyti, kad tai buvo daroma tyčia. Gal ir buvo tokių spekuliantų, bet buvo ir tokių balsų, kurie perspėjo apie artėjantį kainų kritimą.Tiesiog jie liko neišgirsti. Žmonės dažnai girdi tai, ką nori girdėti, ir ignoruoja tai, kas neparanku.”

Patarimas – neatostogauti
Pasak apdairiosios J.Varanauskie-nės, ji apdairiai su vyru tvarkydama šeimos biudžetą, sugebėjo pasiimtą būsto paskolą per ketverius metus sumažinti tiek, kad “nejaustų diskomforto”. Tačiau paklausta, kaip patartų elgtis tiems “kvaileliams”, kurie nebegali išsimokėti milžiniškų būsto paskolų, negalėjo patarti nieko kito, kaip tik keisti gyvenimo būdą, išparduoti turtą ir laukti.
“Jei keturių asmenų šeima, gaudama 5000 litų mėnesio pajamas, sako, kad negali mokėti būsto paskolos, tai ką galima patarti? Mano nuomone, pirmiausia reikėtų peržiūrėti savo išlaidas ir keisti gyvenimo būdą – pirmiausia atsisakyti pramogų ar rinktis pigesnius jų pakaitalus. Pavyzdžiui, jei anksčiau atostogų vykote į užsienį, atostogauti Lietuvoje, ir pan. Vieniems tai pavyksta lengvai, kitiems – ne” -teigė J.Varanauskienė.
PATARIMAS – IŠPARDAVIMAS
Tačiau paklausta, ką daryti šeimoms, kurios neturi, ką taupyti, ir kurioms neužtenka pajamų net būtinosioms išlaidoms, o dar ir smaugia būsto paskolos, ekspertė rekomendavo ieškoti pigesnių gyvenamųjų būstų, išparduoti turtą ir laukti geresnių laikų.
“Būsto vertė, jei jį parduosi, šiuo metu dažnai yra mažesnė už paskolą, todėl jį pardavus problema neišsprendžiama. Manau, žmonėms reikėtų pagalvoti apie tai, kad krizė anksčiau ar vėliau praeis ir nekilnojamojo turto kainos vėl pakils. Vieną nekilnojamojo turto kainų nuosmukį jau esame patyrę 1998 m. Jei sunku išlaikyti būstą, galima paieškoti pigesnių variantų, o esamą išnuomoti, jei tai padės. Arba parduoti brangų automobilį ar kitą turtą” – kalbėjo finansų analitike.
Tiesa, ekspertė optimistiškai perspėjo, kad kito kainų pakilimo gali tekti laukti… 25 metus.