Paskolos Būstui Vis Sparčiau Auga Škotijoje

Naujai išduodamų paskolų būstui skaičius Škotijoje antrąjį šių metų ketvirtį pakilo itin smarkiai.
Būsto Paskolų Taryba (Council of Mortgage Lenders) praneša, kad nuo balandžio iki birželio buvo išduota 4700 naujų paskolų, tai 18% daugiau negu prieš tai buvusiame ketvirtyje.

Absoliutinis būsto paskolų dydis buvo 419 mln. svarų, tai sudaro 27% pakilimą.

Besikraustantys į naujus namus žmonės paėmė 8000 paskolų antrajame ketvirtyje, tai 36% daugiau nei prieš tai buvusiame.

Visų išduotų paskolų skaičius pakilo nuo 9800 iki 12700, tai didesnis procentinis pokytis nei visos Jungtinės Karalystės.

Būsto Paskolų Taryba informavo, kad Škotijos paskolų gavėjai antrąjį ketvirtį turėjo išleisti mažesnę savo mėnesinių pajamų dalį, kad sumokėtų paskolos įnašus negu bet kurioje kitoje J.K. dalyje. Ši dalis nukrito iki 9.3%, tai mažiausias rodiklis nuo 1996 metų.

Pranešama, jog įmantiems pirmąją būsto paskolą tapo lengviau tai padaryti negu pirmąjį ketvirtį, kadangi sumažėjo pradinio įnašo būsto vertės dalis nuo 23% iki 21%.

Tačiau, taryba išreiškė kritiką tam faktui, jog paskolų refinansavimas išlieka “itin vangus” kaip ir visoje šalyje.

Teigiami ženklai

Škotijos Būsto Paskolų Tarybos konsultantas Kenedis Fosteris sako: “Būsto paskolų rinkoje stebimi kai kurie teigiami požymiai, padidėjo aktyvumas ir sumažėjo pradiniai įnašai, taipogi džiugu matyti, jog paskolų gavėjams mažėja dalis nuo gaunamų pajamų, kurią reikia atiduoti paskolos įnašams.” Taipogi jis pridėjo, kad “blogiausi laikai vis dar nesibaigė. Reguliavimai ir finansavimo sunkumai trukdys Škotijai kaip kad ir visai Jungtinei Karalystei išlaikyti šį teigiamą augimo trendą iki metų galo”

Kitas oficialus pareigūnas, Jonathan Fair iš Homes of Scotland agentūros teigia, jog į paskelbtus duomenis reikėtų žiūrėti optimistiškai, bet su tam tikra atsarga, nes bendrame kontekste augimas yra nuo gana žemo taško. “Neturėtume viltis, jog tai, ką matome dabar yra rinkos grįžimo į buvusias aukštumas pradžia, nes normalūs paskolų išdavimas yra vis dar tolima svajonė”, – teigia Jonathan Fair.